>

10 ویروس خطرناک جهان

نوشته شده توسط: shahin منتشر شده در: جدیدترین ها تاریخ: 2016-08-04 بازدید: 6280 دیدگاه: 0

آلودگی ویروس برای بسیاری از کاربران تحت شبکه اتفاق افتاده است. برای اکثریت یک خطر جزیی میباشد که نیاز به یک پاکسازی و سپس نصب یک برنامه آنتی ویروس میباشد که قصد استفاده از آن را داشتید ولی هرگز به سراغش نرفته اید. ولی در بعضی موارد، میتواند به یک فاجعه تمام عیار تبدیل شود که نتیجه ی آن دچار شدن سیستم شما به ویروس مخربی میباشد که دیگر هیچ آنتی ویروسی قادر به محافظت از آن نمیباشد

در این فهرست تعدادی از بدترین ویروس های مخرب و بدنام که حتی در زندگی واقعی ما هم باعث صدمات جدی مالی شده اند را معرفی شده است. این مخرب ها صدمات جدی بسیاری را در سراسر دنیا به شرکت ها و سازمان و سیستم های خانگی وارد کرده اند که بهای آن خساراتی هنگفت به مبالغی میلیون دلاری بوده است. 
در این جا ما 10  ویروس شناخته شده و خطرناک را معرفی میکنیم:


1. ILOVEYOU

ویروس ILOVEYOU به عنوان یکی از بدخیم ترین ویروس های کامپیوتر که ساخته شده است شناسایی شده است و دلیل آن بسیار واضح میباشد. این ویروس خرابی ها و ویرانی های زیادی را در سراسر سیستم های جهان به وجود آورده است و چیزی حدود 10 میلیارد دلار خسارت به بار آورده است. همچنین 10 درصد از سیستم های متصل به اینترنت در جهان به این ویروس دچار شده بودند و همینطور دولت ها و سازمان های بزرگ برای جلوگیری از آلوده شدن به این ویروس تا مدتی از سیستم ایمیل آفلاین استفاده میکردند. این ویروس توسط دو برنامه نویس فیلیپینی ساخته شد. و ترفندشان به این شکل بود که آن ها از طریق موتور های اجتماعی، سعی در ترغیب کاربران به کلیک کردن بر روی فایل های ضمیمه شده داشتند که در ظاهر همانند یک نامه ی عاشقانه نشان میداد اما در واقع فایل ضمیمه شده یک اسکریپت در فرمت TXT بود و به محض کلیک بر روی آن فایل آلوده خود را به تمامی مخاطبین آن ایمیل ارسال میکرد و فایل های سیستم را با نام و فرمت خود بازنویسی میکرد که نتیجه آن غیرقابل بوت شدن سیستم میشد. گرچه آن دو شخص هرگز مجرم شناخته نشدند زیرا در آن بازه زمانی قاونی پیرامون مخرب ها نبود. این ویروس منجر به تصویب لایحه ای به نام E-Commerce Law برای مقابله با همچین جرایمی شد.


2. Code Red

کد قرمز اولین بار در سال 2001 و توسط دو کارمند شرکت امنیتی eEye شناخته شد. این کرم سیستم هایی را که با برنامه ی مایکروسافت IIS وب سرور نصب شده بودند را هدف قرار میداد. این ویروس رد کوچکی از خود بر روی هارد دیسک برجا میگذاشت اما در واقع قادر بود که تمامی رم سیستم را با حجمی حدود 3.569 بایت اشغال کند. به محض آلودگی ویروس شروع به تکثیر هزاران نسخه از خود میکند اما با توجه به نقصی در برنامه نویسی آن، حتی بیشتر از حد معمول از خود تکثیر میکرد و در پایان بسیاری از سورس ها و منابع سیستم را فلج میکرد.سپس یک دسته از حملات را به سمت تمامی آدرس های آی پی سرور ارسال میکند. از مهم ترین قربانیان این ویروس میتوان به وب سایت رسمی کاخ سفید اشاره کرد. همچنین از یک دسترسی Backdoor برای سرور استفاده میکند که اجازه دسترسی ریموت به سیستم را مهیا میکند. یکی از نشانه های همیشگی این ویروس که معمولا پس از آلوده شدن صفحه وب نمایان میشود عبارت "Hacked By Chinese" میباشد. بعده ها یک پچ برای برآورد خسارات این ویروس ساخته شد که رقمی حدود 2 میلیارد دلار از دست رفتن سهام سازمان های بزرگ را نشان میداد. همینطور آلودگی 2 میلیون سرور را در پی داشت که رقمی اعجاب انگیز میباشد زیرا در آن بازه زمانی حدود 6 میلیون سرور IIS موجود بود.

 

3. Melissa

این ویروس از یک رقاص معروف در فلوریدای آمریکا نامگذاری شد. این ویروس توسط دیوید ال. اسمیت در سال 1999 ساخته شد. این فایل در ابتدا از یک فایل ورد آلوده شده که ادعا داشت فهرستی از یوزر و پسوورد های سایت های پورنو گرافیک بود ساخته شد. این باعث کنجکاوی کاربران میشد و پس از دانلود و باز شدن فایل، فایل تمامی سورس های آلوده ی خود را به سیستم منتقل میکرد. ویروس خود را به 50 مخاطب برتر کاربر ارسال میکرد و این باعث ترافیک بیش از حد ارسال ایمیل میشد و باعث اختلال در سرویس های ایمیل دولتی و سازمان ها میشد. همچنین بعضی اوقات باعث خرابی فایل های ورد در سیستم میشود.
اسمیت سرانجام دستگیر شد. زمانی که فایل های های ورد آلوده شده ردیابی شدند مشخص شد که این فایل ها از یک اکانت AOL دزدیده شده آپلود شده است. قانون توانست وی را کمتر از یک هفته دستگیر کند. وی با نیروهای FBI جهت دستگیری هکرهای دیگر همکاری کرد که معروفترین آن سازنده ی ویروس Anna Kournikova بوده است. بابت خدمات و همکاری هایی که وی در قبال پلیس انجام داد اسمیت تنها 20 ماه و پرداخت غرامت 5000 هزاردلار آزاد شد. ویروس طبق گزارشات 80 میلیون خسارت را وارد کرد.


4. Sasser

سون جسچن، که آلودگی Netsky Worm را ساخته بود که منجر به کرش و کند شدن سیستم میشد تا جایی که در ریست کردن سیستم به مشکل برمیخوردند و مجبور به کشیدن برق سیستم میشدند. نتایج به شدت در هم گسیخته بودند، میلیون ها سیستم دچار آلودگی شده بودند. وورم با استفاده از بافر شدن بیش از حد سیستم که کنترل سیاست های امنیتی سیستم را به دست میگیرد که باعث کرش شدن بیش از حد کامپیوتر میشود. اثرات ویروس به صورت گسترده پخش میشوند. بسیاری از سیستم ها به روز نشده اند. این مسئله باعث شد تا بیش از میلیون ها آلودگی، باعث ایجاد بحران های زیرساختی شوند، مانند خطوط هواپیمایی، آژانس های خبری، حمل و نقل عمومی ، بیمارستان ها ، نقلیه ی عمومی و غیره. جمعا، خسارات کلی چیزی حدود 18 میلیارد دلار برآورد شد. جسچن به مدت 21 ماه از فعالیت معلق شد.


5. Zeus

زئوس یک آلودگی تروجان هورس میباشد و بیشتر برای آلوده کردن ویندوز های کامپیوتر ساخته شد که باعث فراهم شدن جرائم متعددی میشود. یکی از معمول ترین این جرائم man-in-the-browser keylogging and form grabbing میباشد. اکثریت سیستم ها یا از دانلود ها آلوده میشوند و یا از طریق کلاهبرداری فیشینگ آلوده میشوند. این ویروس اولین بار در سال 2009 شناخته شد و موفق به تخریب هزاران حساب FTP و سیستم های شرکت ها و بانک های بزرگ چند ملیتی مانند آمازون ، اوراکل ، بانک آمریکا ، سیسکو و غیره شد. کنترل کنندگان بات های زئوس از این نحو موفق به سرقت اطلاعات ورودی شبکه های اجتماعی، ایمیل ها و حساب های بانکی شد.
تنها در ایالات متحده آمریکا با 25 درصد میزان آلودگی بیش از 1 میلیون سیستم آلوده شناسایی شدند. پروژه به تنهایی بسیار پیچیده بود، که باعث درگیر شدن مردم از سراسر جهان در این سرقت بزرگ میشد که مثل حاملین پول عمل می کردند تا مبالغ را ذره ذره به صورت قاچاق حتی بدون اینکه خودشان متوجه بشوند به سران این سرقت در اروپای شرقی منتقل میکردن و حدود 70 میلیون دلار مبلغ سرقت شده در محدوده ی این دزدی به ثبت رسیده است. 100 نفر مرتبط به این دزدی دستگیر شدند.
در اواخر سال 2010 سازنده ی زئوس خود را بازنشسته اعلام کرد ولی بسیاری از منابع این خبر را تکذیب کردند.


6. Conficker

به اسم های Downup و یا Downadup هم شناخته میشود. این ویروس اولین بار در سال 2008 ظاهر شد. این مخرب موفق به آلوده سازی بیش از 9 میلیون کامپیوتر در سراسر جهان شد که بیشتر تاثیر آن بر روی دولت و سازمان های بزرگ بود. این ویروس یکی از بزرگترین کرم های خطرناک شناخته شده میباشد که تاکنون بیش از 9 میلیارد دلار خسارت به مجموعه ها و سازمان های دولتی وارد کرده است.
این کرم از طریق یکی از نقاط آسیب پذیر سرویس های شبکه در ویندوز وارد میشود و به محض آلودگی تمامی حساب های کاربری سیستم مثل دسترسی ادمین را میبندد. همچنین دسترسی ویندوز آپدیت و تمامی سایت های مرتبط به آنتی ویروس توسط این کرم بسته میشوند. و سپس اقدام به نصب نرم افزار هایی بر روی سیستم میکند که باعث میشود سیستم تبدیل به یک قربانی بات نت شود. مایکروسافت چندسال بعد موفق به عرضه ی یک پچ با تعداد زیادی وندور آنتی ویروس شد که اقدام به پاکسازی بسیاری از سیستم های آلوده کرد.


7. Stunxnet

شایعه شده بود که این ویروس توسط نیروهای تدافعی اسراییل و دولت آمریکا ساخته شده است. این ویروس نمونه ای از یک ویروس بود که به قصد جنگ های سایبری ساخته شده بود که هدف آن ایجاد اختلال در دستاورد های اتمی ایران بود. برآورد شده بود که این ویروس موفق به از کار انداختن پنجمین سانتریفیوژ اتمی ایران بود که تقریبا 60 درصد از این آلودگی بر روی دستاورد های اتمی ایران متمرکز بود.
این کرم برای حمله به صنایع بزرگ کنترل برنامه ریزی اتمی طراحی شده بود که اجازه پردازش اتوماسیون و خودکار را را در آن صنعت میداد. بیشتر این آلودگی از پورت های USB آلوده منتقل میشد. اگر سیستم های آلوده مجهز به نرم افزار Siemens نبودند این آلودگی باعث پخش شدن در دیگر سیستم ها میشد. سرانجام نرم افزار های Siemens راه حلی برای برطرف کردن این مخرب پیدا کردند.


8. Mydoom

این ویروس یک کرم برای ویندوز بود که پس از ویروس ILOVEYOU به یکی از سریع ترین ویروس هایی که از طریق ایمیل پخش میشوند تبدیل شد. سازنده ی این ویروس ناشناس میباشد و باور بر این است که سازنده پس از ساختن این ویروس که شامل متن مقابل میشود: "اندی، من فقط دارم کارم رو انجام میدم. هیچ خصومت شخصی نداریم، متاسفم." این ویروس توسط یکی از کارمندان McAfee کریگ اشماگر یکی از افرادی که موفق به کشف این ویروس شده است نامگذاری شده است. Mydom نام یک تکست در برنامه نویسی دامین میباشد.
کرم در غالب یک ارور ارسالی ظاهر و پخش میشود و حاوی یک فایل ضمیمه شده از خود میباشد. به محض آلودگی خود را به تمامی مخاطبین ایمیل آلوده شده ارسال میکند و یک نسخه از خود را بر روی هرگونه برنامه ی P2P کپی میکند تا خود را در آن شبکه منتشر کند. این ویروس حدود 38.5 میلیارد دلار خسارت را تاکنون وارد کرده و امروزه همچنان این کرم فعال و پا برجاست.


 

9.CryptoLocker

این ویروس یک نوع تروجان از نوع ویروس باج گیر میباشد که سیستم های مجهز به ویندوز را از کار می اندازد و از متود های خاصی برای پخش کردن خود مثل ایمیل استفاده میکند و به محض اینکه سیستم دچار آلودگی میشود این ویروس اقدام به کد کردن بسیاری از فایل ها بر روی درایو ها و حافظه ها از طریق کلید کریپتوگرافی RSA میکند.
در حالی که پاکسازی این فایل از سیستم کار راحتی میباشد اما فایل های موجود در سیستم همچنان کد شده باقی میمانند. تنها راه قفل گشایی فایل ها باج دادن به هکر موردنظر از طریق درگاه بانکی میباشد. معمولا مبلغ درخواستی باج گیر مبلغی حدود 400 دلار نقد یا در قالب بیت کوین میباشد.این گونه ویروس های باج گیر سرانجام با دخالت قانون و شرکت های امنیتی متوقف شد. عامل اصلی این آلودگی دستگیر و کلید های امنیتی این ویروس برای سیستم های آلوده و قربانیان فرستاده شد تا سیستم هایشان پاکسازی شود و فایل های کد گذاری شده احیا شوند. تعداد قربانیان تقریبا 500 هزار نفر برآورد شده و مبلغی که قربانیان به باج گیران باج داده اند تقریبا حدود 3 میلیون دلار بوده است.


10. Flashback

درحالی که این آلودگی به خطرناکی مخرب های دیگر لیست نمیباشد اما یکی از معدود ویروس های بدنام سیستم عامل مک ویروس Flashback میباشد.
تروجان اولین بار در سال 2011 در قالب یک فایل جعلی با فرمت فلش کشف شد. در نسخه های جدید تر یک کاربر تنها لازم است که دسترسی به جاوا را بر روی سیستم خود فعال کرده باشد. این آلودگی با استفاده از وب سایت های جعلی که شامل اسکریپ جاوا میشوند تکثیر میکند و به محض نصب، سیستم مک آلوده به ویروس میشود.
خبر خوب این است که اگر مک دچار آلودگی شود به سادگی مکان ویروس را در جای مشخصی از اکانت ادمین نشان میدهد و خبر بد این است که بیش از 600 هزار مک آلوده به این مخرب شده اند. همچنین 274 مک از مرکز فرماندهی اپل دچار این ویروس شده بودند. چندی بعد نیز کمپانی اپل آپدیتی را برای پاکسازی این فلش بک عرضه کرد.

بر چسب ها:
   
دیدگاهتان را بنویسید

ضد هرزنامه

captcha

2008 - 2015 ©
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شرکت پانا فناور پارسیان می باشد
برگرفته از اپن کارت فارسی