>

تراکنش های بیت کوین غیرقابل ردیابی خواهند بود

نوشته شده توسط: admin منتشر شده در: جدیدترین ها تاریخ: 2017-02-20 بازدید: 439 دیدگاه: 0

محققانی از دانشگاه بوستون در ایالت کارولینای شمالی و دانشگاه جورج میسون پروتکل جدیدی را به نام TumbleBit راه اندازی کرده اند که قادر است تراکنش های بیت کوین را به صورت ناشناس انجام دهد و ردیابی آن را سخت تر از قبل کند. 

بیت کوین (به انگلیسی: Bitcoin) بیت کوین یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی‌پشتوانه» یا پول حکومتی است. نوآوری بودن بیت کوین به این معناست که خالقان آن توانسته‌اند آنرا در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند. زیرا در چندسال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است اما پول بودن یک جایگاه حقوقی است و پول بودن بیت کوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت‌ها است. تا کنون هیچ دولتی بیت کوین را به رسمیت نشناخته است و دولت‌های ایالات متحده آمریکا، آلمان و چین بر کالا بودن بیت کوین تأکید دارند. البته از لحاظ فنی و کارکردی این عبارت صحیح است که بیت کوین نوعی پول دیجیتال بر پایه شبکه همتا به همتا، امضای دیجیتال و اثبات دانایی صفر است و به کاربران امکان می‌دهد که بدون هیچ واسطه‌ای، انتقال پول غیرقابل بازگشت انجام دهند.

سرویس Bitcoin Mixing، که به نام mixers یا tumblers هم شناخته میشوند. سرویس هایی هستند که تراکنش های غیرقابل ردیابی بیت کوین را ارائه میدهند. آنان معمولا این راه و روش ها را از شیوه ی آزمون و خطا به دست می آورند به فرض مثال تراکنش های مبلغ بالا را به تراکنش هایی بی شمار با مبالغ بسیار پایین تقسیم میکنند.

روش های Tumblers در میان مجرمان رایانه ای بسیار رایج میباشند و همچنین دیگر کاربرانی که نیاز به خرید از طریق بیت کوین دارند.

اما علیرغم تمامی این تلاش ها از سوی متخصصان و محققان، باز هم بسیاری از خود رد های محسوسی در سیستم همگانی بیت کوین به جا میگذارند که در صورت ردیابی دقیق و کنار هم گذاشتن تراکنش های فرعی میتوانند مبدا تراکنش اصلی را پیدا کنند. اگر چه این تدارکات نیاز به هزینه و زمان بسیار دارد.

علاوه بر این، بسیاری از این ارائه دهندگان بر این باورند که کاربران خود به سرویس های تراکنش بیت کوین اعتماد کامل دارند تا زمانی که پرداخت به صورت کامل انجام شود.

 

سه مرحله ی اصلی تراکنش با TumbleBit

بر اساس گزارشات جدیدی که توسط تیم دانشگاه بوستون آمریکا انجام شده است. پروتکل جدید TumbleBit قدم تازه ای در رابطه با این شیوه ی جدید برداشته است. پروتکل جدید TumbleBit یک تراکنش بیت کوین را به سه فاز مجزا تقسیم میکند.


در مرحله ی اول که Escrow نامیده میشود. کاربر A به سرویس ترکیبی اعلام میکند که قصد دارد پرداختی را انجام دهد، ولی آدرس گیرنده را در آن مشخص نمیکند، به طور مشابه نیز کاربر B به سرویس ترکیبی بیت کوین نیز اعلام میکند که انتظار یک پرداخت را دارد، بدون آنکه به شخص خاصی اشاره کند.

در وهله ی دوم که Payment (پرداخت) نامیده میشود، کاربر A مبلغ را به سرویس ترکیبی ارسال میکند. بدون اینکه تراکنش را در بلاکچین ثبت کند.

و در آخرین قدم که به آن Cash-Out میگویند، هر دو کاربرA , B یک پازل رمزنگاری شده را میبایست رمزگشایی کنن. و کاربرB  سرانجام مبلغ خود را دریافت میکند درحالی که سرویس ترکیبی بیت کوین مبلغ دست نخورده را به کاربر A انتقال میدهد.

 

مزایای TumbleBit

تنها مرحله ی اول و سوم در بلاکچین همگانی ثبت میشود در حالی که مرحله ی دوم که اصلی ترین پروسه میباشد تنها توسط پروتکل TumbleBit پیش میرود. همچنین مرحله ی سوم TumbleBit مقداری زمان میبرد تا به یکباره تمامی پرداخت ها را انجام میدهد.

 

TumbleBit بی نقص نیست

"ما TumbleBit را بر روی بیش از 800 کاربر بیت کوین آزمایش کردیم و مشخص شد که مرحله ی دوم تنها چند ثانیه طول میکشد" به گفته ی الساندرو اسکافور، محققی از دانشگاه شمالی کارولینا که در روند این آزمایش شرکت داشتند.

"یک محدودیت در رابطه با این پروتکل وجود دارد و آن این است که در حال حاضر محدودیت پرداختی در رابطه با این تسویه حساب چندگانه وجود دارد" که اذعان شده است که در حال بررسی این مشکل میباشند.

منبع: www.bleepingcomputer.com

دیدگاهتان را بنویسید

ضد هرزنامه

captcha

2008 - 2015 ©
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به شرکت پانا فناور پارسیان می باشد
برگرفته از اپن کارت فارسی